Florbalové podcasty

19.11.2020

Podcasty jsou trendem doby a aktuální situace kolem koronaviru jim ještě víc nahrává. V podcastových aplikacích najdete tisíce pořadů různých formátů a zaměření. A tento trend se dostává i do florbalu. Co tedy poslouchat, když chcete, aby vám do uší proudily florbalové informace?

Buriho backchecking

Určitě nejlépe zpracovaným florbalovým podcastem v Česku je Buriho backchecking. Průvodcem je obránce Sparty a činovník Pardubic Jakub Burian. Ten je zároveň redaktorem serveru CNN Prima News a na technické i obsahové kvalitě je to znát. Vůbec prvním hostem byl 18. února 2020 útočník Vinohrad Milan Bína a od té doby bylo natočeno dalších 14 dílů. Pokud bychom měli něco vytknout, tak je to snad jedině nepravidelnost vysílání, která patrně souvisí s vytížením samotného Jakuba Buriana.

Trenér dětí - jiné pohledy

Průvodcem je Michael Eisenkolb. Známý trenér mládeže, který zvítězil v prvním ročníku soutěže Díky trenére a stojí například za tzv. Míchačkou. Michal poté založil facebookový profil a web, pustil se do přednášení, workshopů a nakonec se dostal i k podcastům. Na platformě Trenér dětí - jiné pohledy nabízí hned dva formáty. Ten první není ryze florbalový a přináší právě "jiné pohledy" různých hostů. Z odvysílaných 23 dílů byly primárně florbalu věnovány 3 díly, když byli hosty Jan Volák, Matěj Klucho, Martin Daněk a Michael Blažík. Rozhodně však stojí za poslech i všechny ostatní díly.

Doslova před pár dny přišel Michael Eisenkolb s novým formátem, který pojmenoval Potlach. Do něj si postupně zve všechny trenéry superligových celků. Aktuálně jsou k poslechu díly s Davidem Podhráským a Michalem Kvapilem a podle všeho byl měl následovat každý týden jeden zajímavý rozhovor.

Bari & Dejv

Třetí aktuálně fungující podcast je klubovou záležitostí. Každé pondělí nabízí Chodov v podcastových aplikacích povídání klubové legendy Jana Baráka s hlavním trenérem superligového týmu Davidem Podhráským. V prvních dílech se věnují hlavně odehranému víkendu, v těch dalších pak aktualitám z florbalového dění. Oproti výše zmíněným podcastům je ten chodovský technicky nejméně dokonalý, ale zase přináší trochu jinou prezentaci informací.

V minulé sezóně nabídly podcasty Chodova i delší rozhovory s klubovými zástupci, ale zdá se, že tento formát zatím pokračovat nebude.

Hattrick Talk

Svůj podcast má také Hattrick Brno. Aktuálně jsou odvysílané 4 díly, které vyšly s přibližně měsíčním rozestupem. Tento podcast je zatím hodně věnován klubovému dění v Hattricku a uvidíme, kam se bude směřovat v budoucnu.

Další možnosti v Česku

Mnoho dalších možností bohužel český posluchač nemá. Server florbal.cz přišel v minulé sezóně se zajímavým formátem povídání florbalových osobností, ale bohužel zůstalo jen u dvou dílů. Každoročně si můžeme poslechnout předsezónní povídání florbalových žurnalistů v čele s Tomášem Rambouskem, ale opět bez další návaznosti.

Jedním z prvních projektů byl ten Marka Mandlera s názvem Florbal na dlani. Odstartoval již v roce 2019 a postupně bylo odvysíláno 10 dílů. Od dílu s Michalem Bauerem však další nepřišel.

Během MS žen nabídl dva podcasty i Český florbal, ale bohužel v aktivitě nepokračuje. Vzhledem k širokému aparátu, možnostem a zaměření na marketing je to možná škoda.

Několik dalších klubů v těchto časech nabízí rozhovory se svými zástupci, ale většinou jsou vysílány na Facebooku nebo Youtube a v podcastových aplikacích jsme je nenašli, což je možná škoda.

Zahraničí

Pokud se nebojíte angličtiny, jsou tu pro vás ještě minimálně dvě možnosti. Již 5 podcastů vydal server FloorballToday a hned dvakrát byl hostem český zástupce a to Patricie Bártová a Josef Juha. Pokud byste chtěli zajít ještě dál, je tu pro vás například Floorball Guru Podcast (již 86 dílů), ale to je bohužel víceméně vše. Kdybyste si chtěli o florbalu poslechnout ještě více, museli byste se bohužel naučit švédsky nebo finsky.