Kde se berou superligoví hráči? 1. díl
Články o skladbách kádrů jednotlivých superligových týmů v souvislosti s mládeží vás tradičně zajímají a proto navazujeme na loňské pátrání. Opět jsme se během reprezentační pauzy podívali, odkud jednotliové kluby rekrutují své hráče pro Superligu. Po necelém 5. kole jsme vzali 18 nejvytěžovanějších hráčů a 2 brankáře každého klubu a projeli jsme ve FISu jejich hráčskou historii. Do tabulky jsme pak zaznamenali, v jaké kategorii do klubu jednotlivý hráči přišli. Pro přesnost je třeba ještě dodat, že hráče, kteří v klubu začínali s florbalem, pak z něj odešli, a dnes jsou zase zpět, jsme brali jako odchovance.
Ještě než se dostaneme k jednotlivým týmům, tak se podívejme na celková čísla a je třeba také říct, že je zkresluje projekt BA Sokoli Pardubice. Jelikož licence pro Superligu patří Pardubicím, brali jsme bývalé hráče Black Angels jako posily z venku. Z 280 hráčů a brankářů se 154 objevilo ve svém aktuálním klubu až v mužské kategorii. To tedy dělá 55% a meziročně se na je to nárůst 5%, který však víceméně tvoří hráči Black Angels. 72 hráčů začínalo svou kariéru v klubu, jehož dres nosí i dnes. Dělá to 26%, což je o 5% méně než minulý rok touto dobou. Zbylých 19% přestoupilo do svého současného klubu v mládeži.
Příběh každého klubu je samozřejmě odlišný a ovlivňuje ho mnoho faktorů. Ať už ty vnitřní jako strategie klubu či finanční situace a ochota investovat do hráčů nebo ty vnější jako geografická poloha, konkurence v regionu a samozřejmě mnoho dalších.
Napříč sporty jsou vždy vnímány nejpozitivněji kluby, které mají ve svém elitním týmu vysoký počet odchovanců. V tomto i v letošním roce vládne Liberec. Ten měl po 5 kole mezi 20 kontrolovanými hráči přesně polovinu čistých odchovanců. Meziročně tak klesl o jednoho hráče a udržel si výsostné postavení.
Druhé místo obhájila Mladá Boleslav, která má v kádru 8 čistých odchovanců a opět si drží bilanci, že za ni nastupují pouze odchovanci a hráči, kteří přišli v dospělém věku. Po její bok se vyšvihla Sparta. Ta zdvojnásobila loňské číslo a posunula do Superligy řadu svých odchovanců, kteří v posledních letech prokazovali své kvality v mládežnických soutěžích.
Když jdeme tabulkou dolu, dostaneme se k číslovce 7. Takový počet odchovanců nabízí aktuální kádr Vítkovic a Kladna. Vítkovice si počty meziročně udržely, Kladno je nováčkem soutěže a bude u něj zajímavé sledovat, jak se budou počty hráčů v kádru měnit s dalšími sezonami. Podobné to bude i u Bulldogs Brno, kteří mají v aktuálním kádru 6 odchovanců.
Na číslovce 5 najdeme tradiční značky Tatran, Chodov a Ostravu. Zatímco druzí dva jmenovaní drží loˇňské počty, u Tatranu vidíme pokles. Pro zajímavost jsme se podívali i na ročníky předešlé a dá se říci kádr Tatranu odchovanci postupně opouštějí a často je najdeme v kádrech jiných klubů.
A dostáváme se do pomyslného suterénu. Pouhé 3 odchovance měli mezi 20 nejvytíženějšími hráči Mladá Boleslav, Karlovy Vary a velmi překvapivě také Bohemians. U Bohemky to souvisí i s tím, že ve sledovaných hráčích má hned 7 cizinců! Klokani také zaznamenali největší pokles z loňských 7 odchovanců. Kádr Mladé Boleslavi je postaven pro okamžitý úspěch, což se složitě kloubí se zapracováním mladých hráčů, byť se v klubu snaží víc než kdykoliv předtím. No a Karlovy Vary jsou dnes spíš farmou a inkubátorem pro vývoj mladých hráčů Tatranu a pro odchovance tak příliš místa také nezbývá.
Na úplném chvostu pak najdeme Pardubice, které aktuálně nasazují pouze Davida Žáčka, a stejně jako v loňském roce Vinohrady, kde asi ani v budoucnu nemůžeme čekat výraznou změnu a klub bude spoléhat na příchody "odložených" superligových hráčů a zajímavých tipů z nižších soutěží.
To by bylo k odchovancům vše a v dalším díle se podíváme na to, které týmy dokáží svůj superligový kádr nejlépe posílit skrz mládežnický scouting.