Kde se berou superligoví hráči? 2. díl
V minulém týdnu jsme zveřejnili 1. díl z minisérie článků o tom z jakých zdrojů staví superligové týmy své kádry. Článek o odchovancích měl opět velmi zajímavé reakce a stále si ho můžete přečíst ZDE. V tomto díle se podíváme na další článek řetězce. Pokud nemáte v mládeži dostatek potencionálních superligových hráčů nebo chcete mít takzvaných prospectů ještě víc, začnete hledat u konkurence. Dnes se tedy budeme věnovat posilování v rámci žákovského, dorosteneckého a juniorského věku.
Samozřejmě i v této oblasti jsou kluby ovlivňovány svým okolím i svou strategií. Bude asi daleko jednodušší přestoupit hráče v rámci Prahy nebo ho přitáhnout do školy v hlavním městě, než to samé provést v České Lípě nebo Karlových Varech. Pak jsou tu i různé strategie klubů. Některé chtějí mít v mládežnických týmech vysokou konkurenci a investují do toho adekvátní prostředky i energii. Zároveň pak takové hráče často později vydávají za své odchovance. Což je jistě z části pravda, ale například u hráčů přivedených v dorostu či juniorech by se o tom dalo diskutovat. Některé kluby naopak raději koupí hotového hráče do mužského týmu. Ale o tom až příště.
Scoutingu tradičně kralují pražské kluby a také regionální hegemoni, kteří stahují hráče z florbalové vyspělých regionů k sobě. Stejně jako v loňském roce je králem scoutingu Tatran. Ten tuto cestu započal ještě v dobách kralování Jiřího Jakoubka v posledních letech zcela jistě těží i z výsledků svého elitního týmu a skvělého PR. Mezi 20 nejvytěžovanějšími hráči Tatranu najdeme hned 9 hráčů, které klub přivedl v mládeži.
Na druhém místě najdeme dva typické regionální magnety. Jsou jimi Bulldogs a Vítkovice. Oba kluby mají ve svém aktuálním kádru 7 hráčů, které přivedli v mládežnických kategoriích z jiných klubů. Při dalším postupu se opět vrátíme do Prahy. Chodov a Bohemka mají aktuálně v týmu, který v Superlize nasazují, 6 přivedených hráčů a v závěsu za nimi už je Mladá Boleslav. Ta v posledních letech viditelně šlape i do mládeže a to jak na poli sportovním, tak na tom scoutingovém. Díky nadstandardním podmínkám si může dovolit přetahovat i hráče z Moravy.
Jak Spartě stoupl počet "čistých" odchovanců, tak jí lehce klesl počet přivedených hráčů a aktuálně je na číslovce 4. Stejně je na tom i Liberec, který se snaží pokukovat po hráčích z Ústí či Děčína.
Samostatnou kapitolou je Ostrava. Kdysi možná největší mládežnická bašta, klub s vlastním zázemím, historií a také v srdci florbalové vyspělého regionu má v kádru pouze 2 hráče, které dokázal přivést v mládežnických kategoriích. Především v kontrastu s Vítkovicemi je to trochu obžaloba ostravského vedení.
No a na samotném chvostu najdeme kluby, pro které je to geograficky velmi složité. Ať už z hlediska vyspělosti jejich regionu nebo z hlediska konkurence. Úplně specifickým příkladem je pak pro letošek tým Pardubic. Karlovy Vary přivedli v mládeže 2 ze svých současných hráčů, Kladno má přivedeného jednoho hráče. Vůbec žádnou posilu, která by dnes hrála Superligu, nepřivedli v mládeži Česká Lípa a Vinohrady.