Kde se berou superligoví hráči? 3. díl
Po menší odmlce je tu 3. díl z minisérie článků o tom z jakých zdrojů staví superligové týmy své kádry. Článek o odchovancích měl opět velmi zajímavé reakce a stále si ho můžete přečíst ZDE. V tomto díle se podíváme na poslední článek řetězce. Pokud se vám v mládežnických kategoriích nepodařilo vychovat nebo přivést dostatek hráčů pro elitní tým, musí se přivést v dospělém věku. A tomu se dnes budeme věnovat.
Snem každého klubu na světě napříč sporty je doplňovat svůj elitní tým pouze ze své mládeže. Ale také se ví, že je to absolutně nereálné. A florbal samozřejmě není výjimkou. Navíc je v kolektivním sportu zdravé občerstvit tým příchodem hráče, který může trochu změnit dynamiku šatny a přinést do týmu či klubu jiné prvky. Ostatně také nemáme v žebříčku žádný tým, který by měl mezi 20 hráči méně než 6, které přivedl v dospělém věku.
A tak začněme právě u týmů, které mají takových hráčů 6. Jedná se o Liberec, Tatran a Vítkovice. Tedy týmy, které velmi dobře pracují s mládeží i scoutingem a nemají takovou potřebu doplňovat svůj elitní tým zvenku. Tatran byl v posledních letech hegemonem této kategorie, ale postupně také volí víc příchodu do mužů a bude zajímavé sledovat, jak se jeho poměr bude vyvíjet nadále.
Hned za zmíněnou trojicí najdeme Bulldogs Brno, které 7 z 20 hráčů přivedlo v mužském věku. V závěsu za ním najdeme Spartu, která naopak zvýšila poměr ve prospěch hráčů z mládeže, a Chodov, který se drží na stejném čísle jako loni. Všechny ostatní týmu už mají nadpoloviční část kádru přivedenou v mužském věku.
Překvapovat to může u Bohemians. Klokani byli známí výchovou své mládeže, ale v posledních letech už to není tak výrazné a místa v sestavě obsazují spíše cizinci. Ve výčtu 20 hráčů bylo 11 přivedeno v dospělém věku a hned 6 z nich jsou cizinci. Na čísle 12 najdeme trio týmů ve složení Mladá Boleslav, Kladno a Česká Lípa. Každý z klubů má svůj příběh. Boleslav přivádí do svého superligového týmu výrazné posily, kterým je schopna nabídnout nadstandardní podmínky, Kladno přivedlo hodně hráčů dospělého věku s cílem postoupit do Superligy. Česká Lípa svůj kádr skládá výhradně z odchovanců a hráčů, kteří přišli v dospělosti.
Když půjdeme ještě dál, tak je tu FBC Ostrava. Kdysi mládežnická bašta a také potencionální spádové centrum. Dnes zřejmě ani jedna z těchto vizitek neplatí a Ostrava má v kádru 13 hráčů přivedených v mužské kategorii. Víc už jich má pouze trio Karlovy Vary, Pardubice a Vinohrady. Vary si v kádru drží hrstku odchovanců, ale základ týmu je postaven právě na importech. Především z Prahy a ještě konkrétněji z Tatranu. Pardubice jsou samozřejmě ovlivněny spojením kádru s Black Angels, takže aktuálně jsme na čísle 18. A tradičně nejhůř je na tom SKV. Vinohrady dlouhodobě sbírají hráče ze silnějších celků i třeba z nižších soutěží a staví z nich superligový tým.