TOP10 ročníku 2005

13.06.2024

Stejně jako v minulých letech jsme pro vás přichystali žebříček 10 nejlepších hráčů jednotlivých ročníků. Již v minulém týdnu jsme zveřejnili ročník 2006. Chystáme se na ročníky 2004, 2003, 2002. A dnes je před námi ročník 2005. Výsledky vzešly z hlasování naší redakce a dalších 10 osobností, které jsme oslovili. U jednotlivých hráčů vždy naleznete i loňské pořadí v tomto žebříčku. Sledovali jsme působení hráčů v nejvyšší juniorské soutěži, v Národní lize, v 1. lize, ale největší vliv samozřejmě měly starty v Superlize. V základní části nejvyšší soutěže se letos v zápisech o utkání objevilo 46 hráčů ročníku 2005 a k nim se přidal 1 brankář. 

foto: FBC Liberec
foto: FBC Liberec

1. místo (v minulém roce 9. místo)

Jakub Faksa (FBC Liberec)

V sezoně 2022/23 zůstal za očekáváním, ale letos to rozbalil. Ve 24 zápasech si udržel průměr gólu na zápas a celkově zaznamenal 42 bodů. Využíval tak velkou důvěru trenérů, kteří mu v průměru dopřáli skoro 23 minut. Nejnovější odměnou za povedenou sezonu mu je nominace do reprezentace U23.

2. místo (3.)

Šimon Vavroušek (Tatran Střešovice)

Nenápadný, ale o to důležitější, dílek tatranské skládačky. Dokáže zahrát v útoku i v obraně a všude si drží vysoký standard. V základní části hrál v průměru skoro 20 minut na zápas, což jen dokazuje, jak byl pro Milana Fridricha důležitý. I on je v nejnovější nominaci reprezentace U23.

3. místo (1.)

Lukáš Fukala (1. SC Vítkovice)

Klidně by mohl být i výš, ale v opravdu těsném souboji propadl na 3. místo. Jeho role ve Vítkovicích stoupá. Letos byl s 37 body druhý v bodování týmu a vzhledem k odchodům některých starších hráčů se dá čekat, že právě na něj bude v dalších letech vítkovické vedení maximálně spoléhat.

4. místo (7.)

Ladislav Pekárek

Odchovanec České Lípy ma za sebou vynikající ročník. Na hřišti trávil skoro 24 minut na zápas a využil to k 35 bodům. Navíc se udržel v kladných hodnotách +/- a výrazně se tak podepsal pod premiérový postup České Lípy do vyřazovacích bojů.

5. místo (5.)

Antonín Votava (FLORBAL CHODOV)

Šikovný štírek udělal další posun, ale o přesilovkách či koncovkách si zatím mohl nechat zdát. Nyní se však otevírá díra po konci Toma Ondruška a bude velmi zajímavé sledovat, kolik času pro sebe urve právě bývalý plážový volejbalista.

6. místo (2.)

Ondřej Jankovský (1. SC Vítkovice) 

Meziročně se příliš neposunul. Po prvním superligovém ročníku se čekalo víc. Trenéři ho využívali takřka totožně, ale výrazně mu klesla produktivita a zhoršil se i ve statistice +/-. I Jankovský by však měl být budoucím stavebním kamenem Vítkovic. 

7. místo (10.)

Vilém Doležal (BLACK ANGELS)

Odchodem Jakuba Bočka se mu uvolnilo místo na pravém křídle a dlouhovlasý blonďák toho využil. Hrál skoro 20 minut na zápas a držel si bodový průměr nad jedním bodem na zápas. Nyní, spolu se svými spoluhráči, žije v nejistotě, jaký dres bude nosit v další sezoně.

8. místo (-)

Adam Draslar (Tatran Střešovice/Karlovy Vary)

V Tatranu se rozhodli nechat na pozici dvojky Lva Klimenta a Draslara odeslali do Karlových Varů. Pro všechny strany to byla win-win situace. Vary dostaly kvalitního brankáře, Draslar získal čas v superligové brance a Tatran shrábl finance a rozvíjí svůj talent.

9. místo (-)

Marek Hozman (Tatran Střešovice/Karlovy Vary)

Podobný případ jako jeho brankařský kolega Draslar. Přestože mohl ještě nastupovat v juniorské soutěži, vyrazil do Karlových Varů hrát Superligu. A rozhodně se v ní neztratil. Od trenérů dostával v průměru přes 22 minut na zápas a odvděčil se 23 body!` Uvidíme, zda mu to pomůže do sestavy Tatranu.

10. místo 

Filip Kovářík (FLORBAL CHODOV)

Možná nečekaná volba, neboť střílel branky hlavně v juniorské lize. Když však dostal šanci mezi muži, ukázal, že je střelec i v Superlize a 1. lize. Celkově v sezoně nastřílel 63 branek a bude zajímavé sledovat, jakou pozici si urve v chodovském týmu po konci Toma Ondruška.